Jáspis (Tájkép jáspis)
Természetes Tájkép jáspis mintadarabok a GEMezis webáruházban.
Tájkép jáspis SiO
2 : rendszerint vulkáni tevékenység során keletkezett, szilícium-dioxiddal átitatott kőzetdarabok különféle vegyületekkel (vas-oxid, mangán, mikrokristályos kvarc, stb.) szennyezve. Általános jellemzőjük az egyedi mintázatuk, ami egyeseket tájképre emlékeztet. A változatos és esztétikus festői mintákat a képződés során az üledékrétegekbe beszivárgó szennyeződések és ásványlerakódások hozzák létre.
A tájkép jáspisok felületükön az egyéb kalcedon változatoknál látható minták kombinációit tükrözik vissza. Gyakran látható rajtuk sávozás, áramlásos benövések, breccsa darabkák, dendrit rajzolatok, achát erek és a lerakódási folyamat során keletkezett színes foltok. Mindez gyakran olyan képet láttat, amiben a szemlélő tájakra vagy más természetbeli elemekre (például hegyekre, fákra vagy folyókra) asszociál.
A tájkép jáspisnál is elmondható, hogy ez alatt a név alatt nem minden esetben kell természetes jáspisra gondolni, ugyanis a kézművesek és az ásványkereskedők gyakran különféle rajzolatos kőzetekre is a marketingnév+jáspis kifejezést használják.
A Tájkép jáspisok közé sorolható a GEMezis termékei között szereplő - úgynevezett - Maligano jáspis is, amit túlnyomó részben kalcedon alkot. Ez egy többszínű, átlátszatlan kőzet, ami igen kedvelt a dísztárgy- vagy ékszerkészítők körében. A természetes folyamatok során kialakult mintáinak köszönhetően nincs belőle két egyforma darab.
A vulkáni hamu lerakódása és a hidrotermás folyamatok rendkívül változatos színválasztékot tudnak biztosítani a kőzetnek. A legfeltűnőbb Tájkép jáspis mintadaraboknál a kék és szürke alapban kontrasztos fekete és barna, lágy bézs, ragyogó sárga, meleg narancssárga vagy tűzpiros színű benövések lehetnek. Az ilyen mintadarabok csiszolás után sima és fényes felületűvé válnak. A Tájkép jáspis keménysége és sűrűsége lehetővé teszi a megmunkálását.